Rakousko - vinařské regiony

V posledních dvou desetiletích se rakouské víno propracovává ke stále vyšší kvalitě. Rakousko má dnes nejpřísněji kontrolovaný a nejbezpečnější vinařský průmysl na světě. Nejčastěji se v tomto regionu pěstuje odrůda Veltlínské zelené, dále pak Muller-Thurgau, Ryzlink, atd. Červeným odrůdám vévodí Zweigelt, Portugieser (Modrý portugal) a Blaufrankisch (Frankovka). Mezi klenoty rakouského vinařství patří vína desertní.

Austria

Rakousko – vinařská oblast

Rakouské vinařství má tisíciletou tradici. Základy zde založili již římští legionáři, kteří chránili hranice římské říše. Réva se pěstuje na všech typech půd, od rovinatých nížin u Dunaje až po svahy hornatého Štýrska. Největší oblastí Rakouska jsou Dolní Rakousy, které se dělí na 8 podoblastí. Dalšími oblastmi jsou Burgenland, sousedící s Maďarskem, Steiermark, Vídeň a pár drobných území ležících mimo vinařské regiony. Na rakouských vinicích zraje velmi kvalitní vinná réva. Ve spojení s pečlivostí vznikne výborné víno vysoké kvality. Vína jsou připravena k prodeji v našem eshopu, stačí jen objednat.

Burgenland – kolébka rakouského vína

Tato oblast je nazývána kolébkou rakouského vína, leží nejvýchodněji a je regionem s nejteplejším klimatem. Dělí se na čtyři podoblasti: Neziderské jezero, Neziderské jezero/ Hügelland, střední Burgenland a jižní Burgenland.
Je zde nabízena neuvěřitelně velká paleta vín a dokonce několik druhů, které nenajdete nikde jinde na světě. Oblasti Burgenland dominuje Neziderské jezero, jedinečné stepní jezero, nabízející rozmanité podmínky pro pěstování révy. Zdejší mikroklima poskytuje více botrytických hroznů, než jakékoliv jiné místo na světě. Střední Burgenland je jedním z center rakouského červeného vína. Staré vinohrady, velmi dobře vyškolení vinaři a efektivní, moderní architektura vinných sklepů umožňují vyrábět charakterní červená vína na nejvyšší úrovni. Velmi autentická červená vína, která se vyrábějí v Jižním Burgenlandu, speciálně frankovka,vynikají výrazně minerálním aroma. Nalezneme zde však i elegantní, pikantní bílá vína a také původní specialitu Uhudler.

Klasifikace rakouských vín

Rakouská přívlastková vína se dělí na klasická suchá, ovocitá vína (s označením DAC Klassik/Classic, Kabinett, Wachau Federspiel) a na plná vína stylu Reserva (DAC Reserve, Trocken Spätlese, Wachau Smaragd), která jsou vhodná k archivaci. Kromě toho v Rakousku najdeme i výborná šumivá vína, aromatická rosé, prvotřídní polosuchá a polosladká vína - pozdní sběry (Spätlese), výběry z hroznů (Auslese) a ušlechtilá sladká vína - výběry z bobulí (Beerenauslese BA), výběry z cibéb (Trockenbeerenauslese/TBA), ledová vína (Eiswein) a slámová vína (Schilfwein/Strohwein).

Jakostní vína (Qualitätswein)

Označení "jakostní víno" (Qualitätswein) mohou nést pouze vína vyrobená z některé ze 35 schválených odrůd révy vinné (nebo cuvée těchto odrůd), která pocházejí ze zákonem specifikovaných vinařských oblastí s chráněným označením původu. Jakostní vína podléhají kontrole příslušných úřadů a na jejich etiketách najdeme kód ověření kvality. Symbol červeno-bíle-červené rakouské trikolory na záklopce zaručuje, že obsah láhve odpovídá uváděné kvalitě vína.

  • DAC (Districtus Austriae Controllatus)

Pokud na etiketě vína najdete za názvem oblati původu vína označení DAC, máte před sebou přívlastkové víno, pro danou oblast typické (podobně jako je tomu ve Francii u vín s označením AOC nebo v Itálii u vín s označením DOC). Doplňkové označení "Reserve" znamená, že jde o plnější, silnější víno. V současnosti má právo používat pro svá vína označení DAC sedm rakouských vinařských oblastí.

  • Přívlastková vína (Prädikatswein)

Přívlastková vína jsou jakostní vína, charakterizovaná určitým stupněm zrání, případně způsobem sklizně. Není u nich povoleno doslazování ani zvyšování koncentrace.

Druhy přívlastkových vín:

  • Pozdní sběr (Spätlese) - cukernatost 19°KMW, ze zcela zralých hroznů
  • Výběr z hroznů (Auslese) - 21°KMW, pozdní sběr z pečlivě vybraných hroznů
  • Výběr z bobulí (Beerenauslese/BA) -  25°KMW, z přezrálých hroznů nebo z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea
  • Ausbruch -  27°KMW, výhradně z hroznů napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea nebo ze suchých přezrálých hroznů
  • Výběr z cibéb (Trockenbeerenauslese/TBA) -  30°KMW, výběr ze suchých bobulí hroznů, napadených ušlechtilou plísní Botrytis cinerea, ponechaných na keřích
  • Ledové víno (Eiswien) -  25°KMW, z hroznů, v době sklizně a lisování přirozeně zmrzlých
  • Slámové víno (Strohwein/Schilfwein) -  25°KMW, z plně dozrálých sladkých hroznů, sušených na slaměných nebo rákosových rohožích, nebo zavěšených. Minimální doba sušení před lisováním je tři měsíce. KMW (Klosterneuburský moštoměr) - cukernatost moštu, udávaná v gramech cukru na 100 gramů moštu. 1KMW odpovídá přibližně 5° Öchsle.

Vinařství Leo Hillinger

logo hillinger

Velmi moderní vinařství navazující na tradiční pěstování a výrobu vína. Jeho majitel Leo Hillinger nejdříve absolvoval vinařské školy v Rakousku a po řadě stáží v Evropě získal bohaté zkušenosti taktéž v Kalifornii, kde pracoval na vinifikaci kvalitních vín. V roce 1990 převzal vinařství svého otce a zahájil jeho reformu.

V poměrně krátké době dosáhl výrazného růstu kvality vína i tržeb. Získal řadu ocenění, např.: Vítěz Grand Cru, 92 bodů 2006, Pinot Noir terroir. Jedním z vrcholů jeho kariéry, na který může být patřičně hrdý, je architektonicky unikátní a technologicky velmi vyspělé vinařství v Dar Jois, postavené v r. 2004. Vinařství Hillinger se prezentuje stylovým logem a nezaměnitelnými, designově propracovanými etiketami (vinětami).