Izrael - vinařské regiony

Víno z Izraele se pyšní odedávna vysokou kvalitou zpracování.  Z vín pěstovaných v tomto regionu má Cabernet Sauvignon zatím největší potenciál k archivaci.  A jemná textura a vyzrálé taniny izraelského Merlotu zvýšilo oblibu tohoto vína na trhu. Chardonnay z Izraele zase velmi dobře odráží jedinečnost místního terroiru stejně jako půdní charakteristiku jednotlivých vinic. Je to také hlavní odrůda používaná pro výrobu izraelských perlivých vín.

Historie vinařství v Izraeli

Historie vinařství na území Izraele sahá až do biblických časů. Podle Páté knihy Mojžíšovy byly plody vinné révy na seznamu sedmi požehnaných ovocných druhů Izraele. Poloha území podél hlavní vinné obchodní cesty mezi Mezopotámií a Egyptem přinesla zemi vinařské znalosti i značný vliv. Za vlády Římanů se izraelská vína vyvážela do Říma, přičemž nejvíce vyhledávána byla ročníková vína, která měla na amfoře vyznačeno jméno vinaře. V sedmém století vymítilo vinařství v regionu dobytí muslimy. Bohužel byly spolu s ním zničeny i historické vinice s endemickými, dnes už tudíž zcela ztracenými, odrůdami. Vinařství v Izraeli bylo nakrátko vzkříšeno během Křižáckých států, ale návrat islámské nadvlády ho znovu vytěsnil.


Kořeny moderního vinařství sahají na konec devatenáctého století, kdy sem francouzský Edmond de Rothschild, majitel panství Château Lafite-Rothschild v Bordeaux, začal dovážet francouzské odrůdy stejně jako vinařské know-how.  V roce 1882 pomohl založit Carmel Winery výrobní haly v Rishon LeZionu a Zikhron Ya’akovu. Carmel, který existuje až do dneška, je největším producentem izraelských vín a vždy stál v čele mnoha technických i historických pokroků jak ve vinařství, tak i v izraelské historii.  A převážně francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot a Sauvignon blanc, které tehdy přivezl do Izraele, se tu pěstují dodnes. Také nově vysazené odrůdy jako Cabernet Franc, Gewurztraminer, Muscat Canelli, Riesling a Syrah, si v poslední době získávají stále větší popularitu. Nejzásadnějším úkolem izraelského vinařství je udržení rovnováhy kyselinky a přirozeně vysokého obsahu cukru, jaký vzniká u vína vypěstovaného v tak teplém klimatu.  

Izrael má výrazně středomořské podnebí, zatímco země se nachází zhruba ve stejné zeměpisné šířce jako americko-mexická hranice. Jsou zde dvě výrazná roční období = horká, suchá léta od dubna do října a studené, deštivé zimy od konce října do března. Některé výše položené vinice v Golanských výšinách dokonce v zimě zapadají sněhem. S velmi suchým obdobím vegetace je pro udržení vinařství nezbytné zavlažování. Na druhou stranu to pomáhá chránit révu před chorobami a plísněmi, kterým se daří zejména ve vlhku. Réva se pěstuje po celé zemi, od horských masivů podél Libanonských a Syrských hranic, až po Beershebu a Arad na jihu. Převážná většina izraelské produkce vína pochází z teplejších regionů na severu: Galileje, Sharonských plání, Samsonu, Golanských výšin a z Judského podhůří na Západním břehu Jordánu.

Většina vinařských oblastí leží na vápencovém podloží s dolomitickými a jílovo-vápenatými nánosy. Barva půdy se pohybuje od červené terra rosa v Judsku a Galileji až po šedou v horských oblastech. V jílovité půdě přímořských nížin pak najdeme i mořské sedimenty. Golanské výšiny a některé části Horní a Dolní Galileje mají i také velké nánosy čediče a tufy vytvořené staletími sopečné aktivity.

Regiony – pěstování izraelského vína

Izraelské víno se pěstuje v pěti hlavních regionech. Přičemž více než 80% vinic se nachází v regionech Samaří, Samson a Galilea.

  • Galilea, složená ze tří podregionů – Golanské výšiny, Horní a Dolní Galilej, je nejvýznamnějším vinařským regionem díky vysoké nadmořské výšce, chladným větrům, příhodným denním a nočním teplotám a specifickým půdním poměrům pěstují se zde zejména odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon Blanc a Chardonay. Dále Judské hory, rychle se rozvíjející vinařské území s chladným podnebím, které leží v okolí Jeruzaléma. V Golanských výšinách leží nejvýše položené vinice na území pod Izraelskou správou. Je tu sedm významných izraelských vinařství, která dohromady obdělávají 648 hektarů. Jsou to čtyři vinařství butikového typu, dále Chateau Golan, Bazelet Hagolan, a Golan Heights Winery, jejichž značky Yarden, Gamla a Golan se celosvětově těší výborné pověsti. Golanské výšiny, které jsou pod správou Izraele od Šestidenní války v roce 1967, leží na severovýchodě území a jsou pokládány za podregion Galeleje. Jejich politický status zasahuje i do prodeje místního vína. Když se například rozhodla švédská firma Systembolaged prodávat jejich košer víno pod označením “vyrobeno v Izraeli”, vzbudilo to u zákazníků vlnu nevole. Po konzultacích s ministerstvem zahraničí byly lahve označeny "Vyrobeno na Izraelem okupovaném Syrském území." Ani to se však nesetkalo s kladným ohlasem, proto bylo veškeré označení původu vína z etiket odstraněno a prodávají se nejčastěji pod označením “vína jiného původu.
  • Region Samson leží mezi Judskými horami a Pobřežní nížinou. Tato oblast je typická vápencovými a kamenitými půdami, avšak nacházejí se zde i půdy jílovité a hlinité. Právě zde má díky Edmondu Rothschildovi kořeny moderní izraelské vinařství. Pouštní region Negev byl populární zejména v biblických dobách a dnes se tu díky kapkové závlaze pěstují hlavně odrůdy Pinot Noir a Chardonnay.
  • A nakonec Samaří, do kterého patří Samarská nížina poblíž pobřeží Středozemního moře.

Tulip Winery

logo Tulip

V roce 2003, si rodina Yitzhaki splnila svůj sen a založila butikové vinařství, které spojuje výrobu špičkového vína s obecnou prospěšností. Vinařství leží na svahu, na severním výběžku hory Carmel Mountain, v malé pastýřské vesničce Kfar Tikva. Kfar Tikva - "Vesnice naděje", je komunita lidí se zvláštními potřebami, která se snaží zapojovat handicapované a pomáhat jim najít a rozvinout jejich potenciál. Skvělá kombinace vize celé vesničky a rodinného přání vyrábět dobré víno vyústila v ojedinělý vinařský projekt. Vinařství se soustřeďuje na produkci špičkového vína, které je vyrobeno s láskou, profesionálním umem a opravdovým propojením s vinařským průmyslem, to vše v rodinném prostředí, což dává jejich vínům ojedinělé osobité aroma. Tulip Winery je dnes uznáváno jako jedna z vycházejících hvězd izraelského vinařství díky vysoké kvalitě produkovaného vína, bez kompromisů, od výběru těch nejlepších vinic, přes dlouhodobou spolupráci s jednotlivými pěstiteli až po využívání té nejmodernější dostupné technologie. Tulip Winery ročně vyprodukuje asi 100,000 lahví a jejich vína se prodávají jak v Izraeli, tak v mnoha zemích světa. A ani není třeba říkat, že jejich vína, odrážející překrásnou firemní filozofii i neobyčejný vinařský um, jsou ceněna na domácí scéně i v zahraničí. Jen za minulý rok jmenujme stříbrnou medaili pro Mostly Cabernet Franc 2007 a bronzovou medaili pro Syrah Reserve 2007 na Eshkol Hzahav Competition 2010 a bronzovou medaili pro Mostly Cabernet Franc 2007 na Best Value Competition 2010 v Izraeli. Na mezinárodní scéně se pak pyšní například zlatou medailí pro Mostly Cabernet Franc 2008 a stříbrnou medailí pro Syrah reserve 2008 na Vanalies Internationales 2011 ve Francii.