Čína - o vinařstvích a vinařských regionech
Pokud se řekne Čína, pravděpodobně nikoho nenapadne silné spojení s vínem. Snad si vybavíme jen zvěsti o čínských nákupčích ve velkých francouzských vinařských domech, kteří mají dostatek financí ke skoupení celých Chateau a hlavně jejich zásob. Čínský vinařský průmysl ovšem velice rychle roste, stejně jako celá čínská ekonomika. Odhaduje se, že by celkový prodej v Číně koncem roku 2013 vzrostl na 12-16 bilionů litrů vína. Další odhad tvrdí že by se v příštích 50. letech mohla Čína stát největším výrobcem vína na světě.
Historie čínského vinařství je stará více než 4600 let, což dokazují nálezy čínsko-americké skupiny archeologů, kteří v roce 1995, 20km severně od města Rizhao objevili pozůstatky různých alkoholických nápojů, včetně hroznového vína. V půběhu věků však výrobu vína nahradily jiné, dnes již tradiční alkoholické nápoje vyráběné z rýže, prosa, čiroku, nebo také z liči a asijské švestky.
Moderní vinařství se v Číně začalo rozvíjet postupně od roku 1980, na začátku čínské ekonomické reformy, kdy začali vznikat nové joint-venture podniky, většinou s francouzskými partnery. V prvních dvou desetiletích se většina produkce vyvážela do zahraničí, vzhledem k chabé kupní síle místních obyvatel. Tato skutečnost se začíná měnit po roce 2000, kdy se naplno rozjíždí čínský ekonomický boom, spolu se zvýšením popularity francouzského vína v Číně.
Na trhu s vínem jsou v Číně tři velcí hráči, kteří dohromady kontrolují 50% trhu a rozdělují si 67% zisku. Číslem 1 je Changyu Group, která kontroluje 25% trhu, následovaná Dynasty Group a Great Wall Group. (údaje z roku 2010)
V roční produkci vín zaujímají 78% suchá vína (80% červených a 20%bílých vín), zbytek pak polosuchá a sladká vína.
Oblast Ningxia
Oblast Ningxia se nachází v severní části střední Číny. (Na mapce pod číslem 4). Donedávna pouštní kraj byl řídce osídlen. Po celá staletí byla jediným zdrojem vláhy Žlutá řeka na severu provincie. V průběhu posledních let byl vybudován rozsáhlý systém kanálů. Díky rekultivacím a zavlažovacím projektům se poušť postupně mění v úrodný kraj. Čínská vláda navíc posvětila projekty na zakládání vinných plantáží, a tak dvě nejsilnější čínské vinařské společnosti, Changyu a Dynasty Wine, začaly investovat stovky milionů juanů do východního úpatí hor v Helan Ningxia Hui. Tato oblast svým klimatem připomíná francouzské Bordeaux.
Vinařství ChangYu
"Nemůžeme se spokojit s tím, co již bylo dosaženo, musíme pokračovat ve vytvoření nejlepších výrobků na světě" - to je motto společnosti Changyu, nejstaršího, největšího a nejznámějsšího vinařského podniku v Číně. Vinařství bylo založeno v roce 1892 čínským obchodníkem Changem Bishim za pomoci rakouského vinologa Freiherr von Babo.
Dnes patří do velké skupiny Yantai Changyu Group Limited, která působí v nejrůznějších oblastech podnikání. Se zaměřením na produkci vinařských výrobků, společnost silně expandovala do oblasti zdraví prospěšných vín a čínských bylinek. Výroby likérů a destilátů, import a export, výroba obalů, strojů skla atd. Obchoduje s více než dvaceti státy po celém světě. Zaměstnává přes 4000 lidí.
Changyu Pioneer Wine Company Limited je nejstarší a největší čínské vinařství, jediné v Číně, které patří do World Top Ten, jako i na 22. místo ve World´s Top 50 Brands for Spirits and Wine List (údaje z oficiální prezentace firmy). Prudký vývoj firmy je názorně vidět na počtu obchodníků: v roce 1989 byli 3 a v roce 2006 již 1500 osob. Hlavní sídlo leží ve městě Yantai, které získalo titul "International Wine City".