Chile - vinařské regiony

Chile je pravděpodobně nejstarší vinařskou oblastí Jižní Ameriky. Podobně jako v sousední Argentině i zde první vinohrady zakládali španělští dobyvatelé. Réva se pěstuje podél 1300 km dlouhého tichomořského pobřeží. Jsou zde drsné, avšak ideální podmínky pro pěstování kvalitních a komplexních vín. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí způsobují zadržování kyselin v hroznu a tím vína dostávají plnost i skvělou elegantní ovocnou chuť. Toto prostředí navíc chrání vinice před révokazem phyloxer, který kdysi téměř zlikvidoval evropské vinařství. Zavlečení tohoto škůdce zabránila špatná přístupnost území. Ze západu chrání chilské území Tichý oceán a na východě velehorské pásmo And.


Chile je tedy v podstatě jedinou zemí na světě, kde nejsou ušlechtilé odrůdy roubovány na americké podnože, ale všechny jsou tzv. pravokořenné. Pravokořenná réva má velmi dlouhou životnost, výjimkou nejsou ani sto let staré keře. Díky tomu zde byly také znovuobjeveny původní evropské odrůdy, které byly již zapomenuty či považovány za ztracené. Příkladem takto znovuobjevené odrůdy je například francouzské červené Carmenére. Mimo této odrůdy se v Chile setkáme s Cabernetem Sauvignonem, Merlotem, Pinotem Noir a Syrahem. Mezi bílými odrůdami dominuje Chardonnay či Sauvignon Blanc.

Chile

Oblasti pěstování vína v Chile

Chilské vinařství se rozděluje do tří základních oblastí: severní, centrální a jižní. Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí, která je zároveň považována za nejlepší v Chille, je Central Valley se svými čtyřmi regiony (Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Region Aconcagua spojuje několik podoblastí, z nichž nejznámější jsou Casablanca a Aconcagua Valley.

  • Maipo Valley - Údolí je nejstarší vinařskou oblastí v Chile. Vinice se rozprostírají od Santiaga na východ až k Andám a na západ až k pobřeží. Je zde horské klima vnitrozemského charakteru. Zimy jsou studené a deštivé, léta horká a suchá. Vinohrady musí být zavlažovány vodou z tajících andských ledovců. Pro zvýšení kvality jsou používány nerezové nádoby, pneumatické lisy. Teplota kvašení je kontrolována a regulována. K ležení především červených vín jsou používány malé barikové sudy o obsahu 225 litrů, vyrobené z francouzského a amerického dubu. Region se může pochlubit těmi nejlepšími červenými víny - Cabernet Sauvignon nebo Merlot, které patří mezi nejoblíbenější. Vysoce ceněné jsou ale i místní Chardonnay a Sauvignon Blanc.
  • Rapel Valley - Rapel Valley je s 34.257 ha oblastí s největší produkcí vína v Chile. Region se dělí na dva subregiony: Cachapoal na severu a Colchagua na jihu. Colchagua - turisticky velmi oblíbená vinařská oblast leží na západním pobřeží střední Chille v bezprostřední blízkosti Tichého oceánu. Těsně při pobřeží nabízí stabilní, téměř Středomořské klima, hlouběji v údolí pak jsou typické zejména velké výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Hranice údolí jasně vymezují hory, které jeho jedinečné klima ještě podtrhují. Většina populace v údolí se věnuje zemědělství, z čehož vinařství tvoří nejvýznamnější podíl. 23 000 hektarů vinic v údolí z něj činí druhou největší vinařskou oblast Chile co do rozlohy. A dokonce největší vinařskou oblast, ve které se pěstují typicky francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Carmenere, Malbec, and Syrah. V posledních letech se v oblasti rozvíjí vinařský turismus s vytvářením typických vinařských stezek.
  • Curicó Valley - Je třetí největší produkční oblastí v Chile (19.000 ha). Tato oblast má vnitrozemský charakter. Produkují se zde převážně červená vína.
  • Maule Valley - Největší chilská pěstební oblast. Původní vinice lemující údolí a spousta malých pěstitelů, kteří stále používají tradiční pěstební metody a původní odrůdy. Zároveň zde však najdeme nově vysazené vinice (převážně Cabernet Sauvignon), které dávají komplexní červená vína s jemnou tříslovinou.
  • Aconcagua Valley - Tomuto regionu dala jméno hora Aconcagua. Čistá ledovcová voda z And, stabilní klima, převážně slunečno a nízké riziko mrazu vytváří ideální kombinaci podmínek pro pěstování vinné révy. Pěstují se zde převážně červené odrůdy, nicméně v poslední době se vysazují poblíže pobřeží i bílé odrůdy.
  • Casablanca Valley - Tato oblast, která se vyznačuje výrazným vlivem nedalekého moře je také jedna z mála majících chladnější podnebí. Ideální pro pěstování bílých odrůd. Časné ranní mlhy snižují teploty a přinášejí vláhu jinak suchému území. Omezené zdroje vody, chudá písčito-jílovitá půda a občasné jarní mrazíky dávají vzniknout především výborným Chardonnay a Sauvignon Blanc, v menší míře pak Merlot a Pinot Noir.

 

Vinařství Polkura

Logo Polkura

Kamarádi z univerzity Sven Bruchveld a Gonzalo Munoz začali svou společnou cestu v roce 1998, tehdy ještě ve zcela teoretické rovině. Když společně ochutnali Syrah z oblasti Středozemního moře, vysnili si, že jednou budou pěstovat a vyrábět právě tak vynikající vína.O pár let později, když se sešli doma v rodné Chille, dali svým snům konkrétní podobu. Po prohlídce mnoha různých oblastí se rozhodli pro Marchigüe – západní výběžek Colchagua Valley – která nabízí perfektní půdní i klimatické podmínky. V roce 2004 osázeli prvních 12 hektarů vinic. Vzdálenost necelých 30 kilometrů od Tichého oceánu zanechává na jejich vínech přímořskou chuť s typickými tóny chladnějšího klimatu jako je lehký pepřový nádech s jemnou příchutí vybraných bylin. Dalším výrazným činitelem je půda, na níž leží jejich vinice. Název Polkura znamená doslovně „žlutý kámen“ a naráží na žulové podloží s chudou vulkanickou půdou, která dodává vínům plnou tělnatost a silné taniny jinak typickou spíše pro teplejší oblasti. Navzdory nevelkému stáří tohoto vinařství, stihla již Polkura sklidit i mnoho úspěchů. Na žebříčku Wine Spectator´s Top 100 wines of 2010 získal jejich Malbec 90 a Syrah dokonce 91 bodů.

 

Valle Secreto

Valle-Secreto-300x262

 Valle Secreto je butikové vinařství založené v roce 2008 jako projekt tří kamarádů ve snaze vytvářet ta nejlepší chilská vína. Vinice se nacházejí ve vyšších polohách Cachapoal Valley s jedinečným mikroklimatem. Velký rozdíl teplot mezi dnem a nocí s místními větry přinášejícími minerální látky od moře a jílovitá půda dává vzniknout charakterním vínům s ohromným potenciálem.