USA - vinařské regiony

Vína z USA jsou vesměs čistě odrůdová. Odrůd se zde pěstuje přes 100 druhů - včetně francouzských, italských a španělských, ale i jejich lokálně vyvinutých klonů.

Pěstování vína v USA

Počátky pěstování vína v USA se datují až od konce devatenáctého století, tehdy se díky francouzským misionářům do Nového světa dostaly první evropské odrůdy. Prohibice ve třicátých letech zastavila rozvoj vinařství, ale začátkem let sedmdesátých začal velký vinařský boom.
Víno se v Severní Americe pěstuje na řadě míst, ale nejdůležitějším státem je Kalifornie, kde jsou pro pěstování vína nejlepší podmínky. Nejznámější jsou dvě údolí. Jedno v okolí města Napa (Napa Valley) a druhé hned vedle pojmenované Sonoma (Sonoma Valley). Údolí Napa a Sonoma mají ideální mikroklima pro pěstování mnoha odrůd vína, převážně původem z Francie, Itálie a Německa.

Víno z Kalifornie

Dnes se produkuje víno v Kalifornii ve 12 různých oblastech, ve více jak 700 vinicích a v mnoha odrůdách. Celkem 91% veškerého vína v USA - 375 milionů galonů (krát 3,86 = litrů) pochází právě z Kalifornie.. Nejpopulárnější bílé odrůdy jsou Chardonnay, Sauvignon Blanc a Chenin Blanc, červené pak Zinfandel, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon a v poslední době velmi hutná vína z odrůdy Syrah.

Z nejčastěji pěstovaných červených odrůd zde nalezneme Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Pinot Noir, Barbera, Grenache, Carignan, Ruby Cabernet a typický Zinfandel. Z bílých je to především Chardonnay, dále Sauvignon Blanc (často nazývaná Fumé Blanc), Chenin Blanc, Colombard a White Riesling. V USA platí zákon o označení původu a tak se na etiketách můžeme setkat s více než stovkou schválených regionů.

Cabernet, Chardonnay, ... z Washington State

Vinařský region Washington se nachází na západním pobřeží USA asi 1000 km na sever od Napa Valley. Patří mezi devět federálně uznaných vinařských oblastí.
První vinice byly vysázeny v roce 1825 ve Fort Vancouver. Do roku 1910 vinice rostly v téměř všech částech regionu dle původního vytyčení pozemků prvních osadníků - většinou Francouzů, Němců a Italů. K výrobě se zde používá více než 15 druhů odrůd révy vinné, v poměru 57% červené a 43% bílé. Vinařství 14 hands - nabízí víno inspirované obdobím kdy se po Washingtonských pláních proháněli divocí mustangové.

Oregon a oblíbené víno Pinot noir

Překvapivě se zde daří červeným vínům, úspěch mají také šumivá vína. Na rozdíl od Kalifornie se zde setkáme i s ledovým vínem. K výrobě se zde používá více než 15 druhů odrůd révy vinné, v poměru 57% červené a 43% bílé.