Libanon - o vinařstvích

Cave Kouroum

Cave_Kouroum_logo

V samém srdci údolí Bekaa, ve svahu hory Barouk leží vesnice Kefraya – po dlouhou dobu známá jako hlavní dodavatel hroznů pro výrobu vína. Kefraya byla a stále je místem každoročního setkávání obchodníků při výběru hroznů ke koupi. Ve svém rodném městě, pan Bassim Rahal začal svojí kariéru jako prodejce hroznů. Byl velmi úspěšný a v roce 1998 učinil riskantní rozhodnutí založit nové vinařství. Tím vzniklo Cave Kouroum a „Brut de Cuve“ ročníku 1998 byl velikou pýchou, když byl oceněn na Vinexpo Bordeaux v roce 2001.

Jejich vinice se nacházejí ve výšce 900 metrů nad mořem a celková výměra činí 180 hektarů. Vlivem místního terroiru vinice dávají špičkové hrozny za minimální potřeby zasahovat do přirozeného růstu. Toto moderní vinařství má roční kapacitu 4 milionů litrů.

Domaine des Tourelles

Domaine_des_Tourelles_logo

Domaine des Tourelles je vinařství s dlouhou tradicí. Bylo založeno v roce 1868 francouzským inženýrem jménem François-Eugène Brun a stalo se tak prvním soukromým vinařstvím na území Libanonu. Tři generace rodiny vinařství spravovaly až do roku 2000, kdy zemřel poslední z Brunů - Pierre Louis Brun a vinařství bylo prodáno současným majitelům. Ti vyznávají tradiční postupy, takže při výrobě vín mimo jiné používá jen původní kvasinky z vinic a některá vína nechává zrát v betonových tancích. Vinařství Domaine des Tourelles jako první získalo mezinárodní ceny pro libanonská vína, když v 90. letech 19. století získalo medaile v Londýně a Paříži.

Château Ksara

Chateau_Ksara_logo

Château Ksara je nejstarším a největším vinařstvím současného Libanonu. Nachází se ve střední části údolí Bekaa v nadmožské výšce 1100 – 1200 metrů. Bylo založeno roku 1857 jezuitskými mnichy, kteří ho také spravovali až do roku 1973. Specialitou vinařství jsou rozsáhlá sklepení z dob starověkého Říma, které byly objeveny roku 1898 a které dodnes slouží jako kvalitní místo pro archivaci vín z produkce vinařství. Ostatně nejstarší lahev, kterou lze ve sklepeních Chateau Ksara najít je prý z roku 1918.  Vinařství produkuje kolem tří milionů lahví ročně (tedy necelou třetinu produkce Libanonu), v portfoliu má širokou paletu odrůd (Cinsault, Carignan, Grenache, Syrah, Mourvèdre, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, Gamay, Tempranillo, Muscat, Ugni Blanc, Sauvignon Blanc, Semillon nebo Chardonnay). Obhospodařuje kolem 350 hektarů vinic v údolí Bekaa, podobně jako další libanonská vinařství nepoužívá ve vinohradech chemii, protože to v místních podmínkách prostě není potřeba. Vína z Château Ksara jsou pravidelně oceňována na veletrzích po celém světě.

Château Musar

Chateau_Musar_logo

Château Musar je v současnosti asi nejslavnější libanonské vinařství. Bylo založeno roku 1930 Gastonem Hošarem a v majetku této rodiny je dodnes. Rozkládá se v severní části údolí Bekaa v nadmořské výšce 1000 metrů. V roce 1979 získalo víno tohoto vinařství na veletrhu vín v Bristolu titul Objev veletrhu. Navzdory všem konfliktům v regionu bylo víno vystaveno každý rok, s výjimkou ročníků 1976 a 1984.

Ve sklepeních hradu Mzar dnes ročně vyrábí něco kolem 700 000 lahví. Vinařství je certifikované jako organické od roku 2006, i když své postupy ve vinicích nemuselo pro získání certifikace nijak modifikovat. Hrozny jsou sbírány ručně, používají se pouze původní kvasinky, do vín se přidává minimum síry, vína nejsou filtrována ani čiřena. Vína z Chateau Musar jsou uváděna na trh až po pěti až sedmi letech a svůj pravý potenciál prý odhalují až zhruba po 15 letech.

Ixsir

Ixsir_logo

Ixsir - patří mezi nejmladší vinařství Libanonu, bylo založeno teprve v roce 2009. Od té doby se, minimálně mezi Libanonci, stalo hitem a jeho vína lze nalézt v řadě luxusních restaurací napříč touto zemí. Vinařství neleží v rámci údolí Bekaa, ale v horách poblíž města Batroun, tedy relativně blízko středomořského pobřeží. Moderní vinařství získalo v roce 2011 cenu CNN za jednu z “nejzelenějších staveb”, kterou získala jeho architektonicky zdařilá budova.