Itálie - Toskánsko - o vinařstvích

Fattoria Selvapiana

logo Selvapiana

Dlouhá léta byla Fattoria Selvapiana pouhou letní rezidencí biskupů z Florencie. Roku 1827 ji od posledního majitele koupil pan Michele Giuntini Selvapiana s myšlenkou založit malé rodinné vinařství a jeho rodina zasvětila této myšlence život už po celých pět generací. Současný majitel pozemků Fattoria Selvapiana, pan Francesco Giuntini Antinori, sleduje rodinnou tradici více než svědomitě. Za pětadvacet let se mu podařilo víno z této méně známé oblasti Chianti Rufina dostat až na špičku světového žebříčku vín. Například jeho Selvapiana Chianti Rufina Riserva Bucerchiale Rufina, Chianti, Tuscany, Italy ročník 2001 získala v ocenění Roberta Parkera známku 91 ze 100. Na předních místech tohoto prestižního žebříčku vín se umístilo celkem 20 z jeho ročníkových vín s průměrnou známkou 89 ze 100.

Monteverro

logo Monteverro_Logo_Tosc

Místo pro toto poměrně mladé vinařství hledal jeho zakladatel a majitel, Němec Georg Weber, dlouhé tři roky. Během nich navštívil i tak vyhlášené oblasti jako Bordeaux nebo Napa Valley. Nakonec mu ale učaroval vinaři doposud neprávem přehlížený kout Toskánska mezi Capalbiem a mořem. Dobře odhadl potenciál toho tradičně spíš obilnářského kraje a vsadil na jeho jílovitou kamenatou půdu extrémně bohatou na minerály, která dodává každému doušku jeho vín neobyčejnou osobitost. Své první vinice osázel v roce 2004 převážně červenými odrůdami Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot, Syrah a Grenache, následovanými jedinou bílou odrůdou pěstovanou na jeho vinicích Chardonnay. Trvalo to až do roku 2008, než se dočkal takových hroznů, jaké si vysnil pro svá vína, která jsou předurčena stát se konkurencí vín světové špičky.

Talenti

logo Talenti

Nedaleko malé středověké čtvrti S. Angelo v Colle, jižně od Montalcina, stojí Pian di Conte, krásná stavba antického původu a shlíží na sídlo vinařství Talenti.

Zakladatelem společnosti byl v roce 1980 Pierluigie Talenti, který se rozhodl koupit fascinující nemovitost a pozemky, do nichž se zamiloval už v padesátých letech. Tehdy se rozhodl opustit své rodné hory Romagna a přestěhovat se na sladké a slunečné kopce Montalcino.

Zkušenosti a důkladný výzkum křížených odrůd v celé oblasti Montalcino, v kombinaci se zdravou úctou k tradici, umožnila společnosti dosáhnout vysoké úrovně kvality, kterou má dnes.

Společnost vlastní asi 20 hektarů vinic, na většině (15 ha) se pěstuje vinná réva Sangiovese z klonů získaných výzkumem v Toskánsku. Rostliny, které se pěstují v oblasti Montalcino, vybral osobně Pierluigi Talenti. Výsledný produkt má velký charakter a osobnost. Zbývajících 5 hektarů je osázeno domácími a mezinárodními odrůdami jako je Colorino, Canaiolo, Syrah, Merlot a Cabernet.

Révy rostou v půdě se střední hustotou kamení a leží v nadmořské výšce cca 200 - 400 mm. Tato oblast se velmi dobře hodí pro vysoce kvalitní produkci. Hustota výsadby se pohybuje od cca 5000 rostlin / ha starých vinic, až na 7000 rostlin / ha.

Vína společnosti Talenti jsou kladně vnímána i mezinárodní veřejností. Brunello di Montalcino, ročník 2004 získal 92/100 od Wine Enthuziast  a 93/100 od Roberta Parkera.

Solaria

Logo Solaria

Vinice tohoto vinařství pocházejí z roku 1989. Stejného roku se farma, před tím nazývaná Cencioni e Pallari oficiálně stala firmou. Další významný krok byl učiněn, když byla vytvořena značka Solaria. To bylo možné díky zkušenostem posbíraným touto vinařskou rodinou a podnikatelskými schopnostmi majitelky, Patrizie Cencioni, která podniku přidala vybraný dotyk ženskosti. Vinice Solarie jsou dobře chráněné před studeným větrem, z východu horou MonteAmiata a ze severu horou Montalcino hill. Toto unikátní mikroklima umožňuje hroznům Sangiovese Grosso – takzvané Montalcino Brunellograpes – dosáhnout perfektní zralosti, čemuž napomáhá i láskyplná péče a oddanost vinařů. Hrozny Sangiovese se používají k výrobě vín Brunello a Rosso di Montalcino, kombinace Sangiovese a Cabernetu se pak používá k výrobě Solarianne, jejich "slunečního" vína.