Itálie - Piemonte - o vinařstvích

Albino Rocca

logo AlbinoRocca

Angelo Rocca – Představitel další generace vinařů vinařství Albino Rocca, která začala pěstovat hrozny v kopcích Barbaresca na přelomu 19. a 20. století. Právě vědomí této tradice Angela zavazuje a motivuje k dosahování nejvyšší kvality. Při své práci, ať už ve vinicích, nebo ve sklepích, hledá rovnováhu a harmonii mezi tradiční technikou výroby vína a moderní technologií.

Pomalu, ale jistě se rozrůstá počet a rozloha jeho vinic k dnešním 18ha. Nejvíce jich leží v Barbarescu. Angelo ovšem vlastní vinice jak v Nevie, tak i v malé vesničce San Rocco Seno d´Elvio, která se nachází v přímé blízkosti města Alba, ale stále ještě patří do apelace Barbaresco.

Kromě odrůdy Nebbiolo, která je jeho vášní, pěstuje také odrůdy Barbera, Dolcetto, Cortese a Chardonnay. Roční objem je 106.000 lahví, které distribuuje po celém světě.

Výsledky jeho práce jsou sledovány a hodnoceny i takovými znalci jako je Robert Parker, který ohodnotil jeho Albino Rocca Barbaresco, ročník 2007, počtem 92/100. Časopis Wine Spectator ohodnotil to samé víno počtem 95/100.

Renato Ratti

Logo positivo

V polovině kopce tyčícího se nad hlavním údolím obce Barolo, hned u prvních řad pečlivě uspořádaných vinic, leží klášter Abbey of the Annunziata, drahocenný klenot z 15. století. A na těch samých vinicích, kde kdysi mniši vypěstovali své první hrozny, věrni té samé tradici a nadčasové moudrosti, jsou i dnes produkována vína bezkonkurenční kvality. Úspěch vinařství je neoddělitelně spojen s osobou Renata Ratti, který se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století stal uznávaným odborníkem na vína Langhe a italská vína obecně. Byl zvolen prezidentem Barolo Consortium a poté i Generálním ředitelem Asti Consortium. Přímo se podílel na vytvoření pravidel a regulací upravujících výrobu apelačních vín Alba, přičemž nejvíce se věnoval vínům s "DOCG". O vínech z Piedmontu a Itálie napsal i velké množství knih a stal se jedním z předních vůdců kulturní a technologické revoluce, která nakonec vynesla piedmontská a italská vína do středu světového zájmu. Po jeho smrti se vedení společnosti ujal jeho syn Pietro a pokračoval v růstu a modernizaci rodinných vinic stejně jako ve výzkumu jedinečných odrůd. Principy, na nichž vinařství stojí, shrnuje sloganem: Kvalita, výzkum, vášeň, respekt k historii a půdě s oknem vždy otevřeným pro budoucnost, to je filozofie a pravé vyjádření našich vín.