Francie - Údolí Rhone - O vinařstvích

 Vinařství Cave de Tain

logo Cava de tain

Cave de Tain leží na úpatí pohoří Hermitage, mezi Valencií a Lyonem, přímo uprostřed historické vinařské oblasti Severní Rhone. Vinařství bylo založeno roku 1933 Luisem Gambertem de Loche. Následující generace přispěly k rozšíření společnosti, která dnes sdružuje více než 390 vinařů a obhospodařuje více než 1000 hektarů vinic. Na nich produkuje celkem pět vín cru a stejně jako jedno druhových Vins de Pays (vína s označením původu Hermitage, Crozes Hermitage, Saint Joseph, Cornas and Saint Peray), což z tohoto vinařství dělá největšího výrobce vín cru v severním Údolí Rhone.

Jejich ambice jde ale mnohem dál a snaží se o dosažení ekonomického úspěchu při hospodaření na trvale udržitelných vinicích - dá se shrnout stále platným heslem vinařství, které pochází už z roku 1933: Vynikáme ve všem, co děláme.

 Vinařství Pierre Amadieu

logo Oval Amadieu

Historie tohoto rodinného vinařství začíná roku 1929, kdy dědeček současného majitele začal produkovat a prodávat víno pod značkou Pierre Amadieu. Už tehdy se soustředil na využití jedinečnosti rodinných vinic v Gigontu a byl také jedním z prvních, kdo začal na vinětách označovat původ vína.

Od roku 1932 je nositelem zlaté medaile National Agricultural Concours of Paris. Jedinečnost rodinných pozemků ctí i současný majitel, jehož největší pýchou je výroba elegantních vín v souladu s přírodou. Stáří révy na vinicích se snaží udržet na 45 letech a svůj úspěch zakládá na ruční práci, ať už při sklizni nebo při protrhávání listů či ručním výběru hroznových poupat. A milovníci vína i odborná veřejnost jeho práci více než oceňují: mimo jiné i stříbrnou medailí VIF při jeho Gigondas Domaine Grand Romane 2009 nebo zlatou medaili ze soutěže Vinsobres 2011 pro cuvée Les Piallats 2009.