Austrálie - o vinařstvích a vinařských regionech

Nejtypičtější australskou odrůdou je Shiraz. Tato modrá odrůda se pěstuje téměř ve všech vinařských regionech, především v oblastech Barossa Valley, McLaren Valley a Clare Valley. Mívá hluboké aroma, které může připomínat borůvky, švestky či třešně. Nejušlechtilejší odrůdou je Cabernet Sauvignon. Pěstuje se v oblastech Barossa Valley, Hunter Valley a Yarra Valley, kde má také zřetelný eukalyptový nádech. Z červených vín se zde dále pěstuje Merlot, Cabernet Franc a Pinot Noir. Nejdůležitější bílou odrůdou Austrálie je Chardonnay. Jsou to špičková středně těžká vína, která mají aroma citrusových plodů. Pěstuje se téměř všude, od Swan Valley přes Riverland až po jižní Tasmánii. Dalším z bílých odrůd je Semillon, který pochází z Bordeaux.

Vinařství v Austrálii

Tak jako v jiných zemích nového světa i v Austrálii založili vinohradnictví evropští kolonizátoři. První vinná réva byla vysazena v Sydney, avšak nebýt zlaté horečky ve Victorii a luteránských přistěhovalců, nerozšířilo by se její pěstování tak rychle. Austrálie je nejsušší zemí světa. Celoroční průměr srážek je 51,5 mm. Na severu Austrálie je tropické podnebí a ve středu země pouštní. Z těchto důvodů je jedinou vhodnou oblastí pro vinařství a pěstování vína jižní pobřeží a hornaté oblasti. V těchto místech je podnebí podobné středomořskému a to vínu nesmírně svědčí. Jsou zde také tři hlavní zavlažované regiony, z nichž pocházejí téměř dvě třetiny úrody australských vín.
Aby se mohlo vyhovět vzrůstající poptávce po australském víně, celková plocha vinohradů se zvýšila na 157.000 hektarů. Více než 1798 vinařství zpracovává vinné hrozny ze 67 regionů Austrálie.

Region Barossa Valley

Barossa je nejpopulárnější vinařskou oblastí Austrálie. Réva se zde pěstuje na rovinách ve výšce 240 až 300 m. Vládne zde horké a suché podnebí a stejně jako v ostatních oblastech celé Austrálie jsou tu nízké roční srážky.
Vše zde začalo v polovině 19. století, kdy do Barossy přišli britští a slezští osadníci, kteří uprchli z Pruska. Všichni pocházeli z vinařských kultur. Již v 70. letech 19.století se Barossa stala nejlepší oblastí australského vinařství. Nejdříve se zde pěstovalo červené odrůdy, po 2.světové válce začalo dominovat odrůdy bílé. Ze všech odrůd červených vín zde vyniká Shiraz, který nemá nikde ve světě konkurenci. Dále se zde pěstuje Cabernet Sauvignon a Grenache. Bílá vína z Barossy jsou plná až delikátní, pokud se pěstují ve vyšší nadmořské výšce, mohou mít vyšší kyselinku a svou chutí připomínat čerstvý salát. Z nich nejvýznamnější je Rhine Riesling, dále pak Chardonnay a Sémillon. V našem eshopu najdete nabídku vín – Riesling, Shiraz, Chardonnay i Merlot od vinaře - Elderton Wines.
Jihovýchodní Austrálie

Většina vinařských regionů v Austrálii je teplých až horkých, ale jsou zároveň ovlivňovány chladnějšími větry vanoucími od Tichého nebo Indického oceánu. Nejteplejší regiony se rozkládají kolem řek Murray, Darling a Murrumbidgee v Jihovýchodní Austrálii. Půdy jsou zde velice rozdílné, většinou se vyskytuje červenohnědý podklad pokrytý písčitým jílem. Jsou středně úrodné, ale vínům nepropůjčují svůj charakter. Jen výjimky jako Coonawarra a Eden Valley se mohou chlubit definovatelnými půdami. Nalezneme zde velké množství malých vinařů, kteří převážně pěstují typické kvarteto odrůd – Shiraz, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Sémillon, avšak na celkové australské produkci vinné révy se podílí pouze deset největších vinařských společností.
Murrumbidgee Irrigation Area neboli Riverina je vinařská oblast, která se nalézá v Novém Jižním Walesu a rozkládá se kolem města Griffith na písčitém jílu či písčité jílové hlíně. Díky intenzivnímu zavlažování tato oblast dodává dvě třetiny celkové produkce státu Nový Jižní Wales.
Přes několik pokusů, nebylo dosaženo shody k utvoření jednotného apelačního systému. Australští vinaři si však dávají záležet, aby jste všechny potřebné informace našli na etiketě.

Australia

Vinařství Elderton Wines

 logo Elderton

Elderton Wines je malé rodinné vinařství v srdci Australské vinařské oblasti Barossa Valley. Ve světě je proslavené hlavně výrobou v Austrálii nejvíce ceněných vín Shiraz a Cabernet Sauvignon. James Halliday Australian Wine Companion 2012 udělila jejich Command Shirazu 2008 94 bodů, stejně jako jejich Asmead Cabernet Sauvignonu 2009 a 92 bodů Eden Valley Shirazu 2010. Druhá generace rodiny Asmead hospodařící na zdejších vinicích, bratři Cameron a Allister, klade důraz zejména na produkci dobře vyvážených, odrůdových a klasických vín.