Argentina - o vinařstvích a vinařských regionech

Pěstování vína v Argentině je spojeno s objevováním nových světů. Vinohrady zde vznikaly zásluhou kolonizátorů, kteří révu přivezli z Evropy. Po staletí vyráběli místní vinaři vína především pro vlastní potřebu. Dnes ale přišla doba, kdy argentinská vína zaujímají přední místo v celosvětové produkci a stala se výhodným vývozním artiklem.

Oblasti pěstování vína

Vzhledem k přírodním vlivům se pěstování révy vinné omezuje na oblasti v podhůří. Je zde nutné umělé zavlažování, díky němuž je však možná regulace a nastolení ideálních podmínek pro růst i dozrávání hroznů. Navíc voda z And je plná minerálů a dalších potřebných látek, které kvalitu révy ještě zvyšují. Opomenout nesmíme ani sluneční svit, kterého vinice mají dostatek téměř po celý rok. Výsledkem je vysoká cukernatost, díky které není nutné doslazování. V Argentině je dokonce zakázané.

Nejznámější a nejrozlehlejší vinařskou oblastí je Mendoza, následuje Rio Negro, které se nachází na okraji Patagonie a další, menší oblasti. Nejslavnější, a pro argentinské vinařství nejtypičtější odrůdou je Malbec, který zde dává tmavá, nádherná, plná, komplexní vína. Dalšími modrými odrůdami jsou např. Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Pinot noir, Barbera, a Syrah. Hlavní domácí bílou odrůdou je pak Torrontés, pěstuje se také Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon blanc.

Region Mendoza – oblast pro kvalitní víno

Mendoza je největším a nejznámějším vinařským regionem v Argentině a pocházejí z něj nejlépe hodnocená argentinská vína. Z této oblasti nabízíme v našem eshopu například víno Malbec i Cabernet typu Clasico, Reserva i Grand Reserva.
Většina vinic se nachází v oblasti Maipu a Luján, ve velké nadmořské výšce, která do Argentiny přilákala mnoho pozoruhodných zahraničních vinařů. Půda je zde převážně písčitá, podnebí kontinentální se čtyřmi zřetelnými obdobími, které ovlivňují růst vinné révy, včetně zimního vegetačního klidu. V dobách minulých se v Mendoze pěstovaly hlavně odrůdy Cereza a Criolla Grande, ale v posledních letech se stal nejoblíbenějším vynikající červený Malbec, který následují Cabernet Sauvignon a Tempranillo. Z bílých vín se nečastěji setkáme se Chardonnay, které se těší stále větší oblibě. Pěstuje se například ve vinicích Tupungato, jež se nacházejí jihozápadně od města Mendoza.

Argentina