Německo - vinařské regiony
Německo je zemí zejména bílého vína. Místní klimatické podmínky nabízejí velmi chladné prostředí, což dává vzniknout velmi jemným a charakteristickým vínům. Na tomto území začali pěstovat révu již před dvěma tisíciletími Římané. Kolébkou německého vinařství je údolí Rýna a Mosely. Jedná se o jednu z nejsevernějších vinařských oblastí Evropy. Dnes mají ve vinařském světě některá německá vína pro svoji jedinečnost a nenapodobitelnost ten nejlepší zvuk. Vynikají rovnováhou cukru a kyseliny a jejich menší obsah alkoholu dává vyniknout esencím a půdě, proto jsou tato vína dobře čitelná. Převažuje produkce velmi kvalitních bílých vín a nejvyhlášenější je Riesling. V Německu se pěstuje vinná réva ve 13 regionech, rozlohou vinic je na prvním místě Porýní-Hesensko, následuje Pfalc, Baden, Württembersko, Mosela a další.
Oblast vína - Mosela
Region Moselle je nejstarší vinařskou oblastí Německa. Dlouhé lány vinohradů se táhnou od břehu řeky Mosely až vysoko do přilehlých břidlicových svahů. Místní vína se proslavila především díky pikantní kyselince a velmi nízkému obsahu alkoholu. Nejdůležitější odrůdou je bezesporu Ryzlink rýnský, který je dokonce považován za nejlepší bílé víno na světě. Půdní podmínky jsou zde pro něj ideální, moselské ryzlinky vynikají nejen ovocností, ale především skvělou mineralitou. Regionální specialitou je pak odrůda Elbling. Pěstují se zde i další odrůdy, jako Müller-Thurgau, Burgundské bílé a Pinot Noir. Za největší poklad místní produkce jsou považována vína zvaná Goldkapsel. Tento přívlastek značí přísnou selekci hroznů napadených ušlechtilou plísní botrytis.
Pfalz a bílé víno
Je druhou největší vinařskou oblastí. Táhne se 80 km na sever od Alsaska, hory Vogézy přechází na německé straně v pohoří Haardt. Zdejší oblast je nejteplejší a nejsušší z celého Německa a vinice jsou většinou na rovinách nebo mírných svazích. Centrem vinařského regionu je Neustadt-an-der-Weinstrasse, v překladu „Nové Město na vinařské stezce“. V jeho okolí se nacházejí slavné vinařské obce Ruppertsberg, Deidesheim, Wachenheim a Gimmeldingen. Pěstují se zde především bílé odrůdy (89 % rozlohy vinic), nejčastěji je to Kerner, Müller-Thurgau a Riesling.
Klasifikace německých vín
- VDP - zkratka asociace sdružující nejlepší producenty z celého Německa, jakýsi prestižní klub, jehož členové musí toto ocenění každoročně obhajovat. Dnes je členem necelých 200 vinařství, ale mnoho dalších se snaží do tohoto „klubu vyvolených" dostat. Logo je umístěno na hrdle společně se znakem orlice.
- Tafelwein - stolní víno
- Landwein - zemské víno
- QbA Qualitätswein bestimer Anbaugebiete - vína jakostní
- QmP Qualitätswein mit Predikat - vína s přívlastkem
- Kabinett - podobně jako u nás minimálně 19 stupňů cukernatosti moštu
- Spätlese - pozdní sběr, podobně jako u nás minimálně 21 stupňů cukernatosti moštu
- Auslese - výběr z hroznů
- Beerenauslese - bobulový výběr - téměř vždy ručně
- Eiswein - ledové víno - musí se sklízet při min. -7 °C
- TBA Trockenbeerenauslese - u nás by se označoval jako výběr z cibéb (bobule jsou již na vinici dehydrovány botritidou)
Oficiální značení německých vín
- Classic - označení kvalitních suchých vín z odrůd typických pro jednotlivé regiony
- Selection - označení pro suchá vína z nejlepších vinic
- Erstes Gewächt - nejlepší vína VDP v regionu Rheingau
- Riesling-Hochgewächs - nejlepší vína této odrůdy - dle přísných pravidel
- Liebfraumilch - populární oficiální historické označení pro vína ze čtyř regionu okolo Rýnu, splňující daná pravidla
Vinařství Dr. Pauly-Bergweiler
Vinařská tradice této rodiny sahá až do 16. století a od té doby je prioritou vinařství výroba Rieslingu nejvyšší kvality. Kombinace chladného klimatu, strmých svahů a devonské břidlice dělají Moselle Riesling neopakovatelným a výjimečným. V důsledku toho jejich vína během uplynulých desetiletí pravidelně získávají vysoké hodnocení od časopisu Wine Spectator.