Španělsko - vinařské regiony

Španělsko patří bezesporu mezi vinařské velmoci a dějiny španělského vinařství sahají až do třetího tisíciletí př.n.l. Jeho historie je však velmi pohnutá, několikrát téměř zaniklo. Geografické podmínky pro pěstování vína jsou, a vždy byly, ve Španělsku ideální. Na klima má vliv především obrovská plošina známá jako Meseta Central. Některé záznamy hovoří až o šesti stech odrůd, které se ve Španělsku pěstují, ale většina produkce je zaměřena na 20 odrůd. Jmenujme alespoň bílé Airen, Albarino a Verdejo, červené pak Tempranillo, Carinena a Garnacha. Mezi hlavní hlavních vinařské regiony patří Rueda, Priorat, Toro, Rioja, Navarra a další.

Spain

Rioja – vinařská oblast Španělska

Rioja je nejproslulejší vinařskou oblastí Španělska a kvalita vín z tohoto regionu se stále drží na nejvyšší úrovni, v roce 1991 dokonce získala nejvyšší stupeň národního ocenění, zvaného Denominación de Origen Calificada (DOCa).  Víno z vinařství - Telmo Rodriguez nabízíme ke koupi v eshopu.
Leží na horním toku řeky Ebro, pro něž jsou charakteristické přírodní podmínky vhodné pro výrobu těch nejlepších vín. Klima je zde ovlivněno blízkostí Biskajského zálivu i středozemními vlivy. Tato vinařská oblast se dělí na tři podoblasti, které produkují rozdílné typy vína.

  • Rioja Alta se nachází na západě a je proslavená jemnými, elegantními víny, která mají nižší obsah alkoholu.
  • Naproti tomu Baskická část, Rioja Alavesa, je známa především víny ovocnými a odrůdou Tempranillo.
  • V Rioja Baja, která se rozkládá východně, rostou zejména tmavé hrozny, z nichž se vyrábí víno s vysokým obsahem alkoholu. Bílá vína se tu pěstují jen okrajově, doménou Rioji jsou bezesporu vína červená. Na výrobu vína dohlíží místní regulační rada, kterou má každá ze španělských vinných oblastí a díky níž se udržuje velmi kvalitní produkce.

Navarra

Vinařský region severního Španělska, který sousedí s Riojou a na východě hraničí s Pyrenejemi, jež jej chrání před mistrálem z Francie. Na podnebí má i zde vliv Atlanský oceán a Středozemní moře. Vinice se rozprostírají na vápencových, křídových a štěrkových podložích.
Navarra je nazývána španělskou Kalifornií. Stejně jako tento region se vstřícně postavila k „cizím“ odrůdám hroznů, od Tempranilla až po burgundské Chardonnay. Ale naštěstí se nestala jen dalším územím produkce „nového vína“, obnovila i své vlastní kořeny a zachránila typické domácí odrůdy Garnacha a Moscatel. Proslavila se také růžovým vínem z odrůdy Garnacha. Za unikátní víno je považován Muscat de Grano Menudo, bohaté a chutné víno s dlouhou historií.
Navarru tvoří pět vinařských podoblastí, z nichž každá má poněkud odlišnou identitu a vytváří charakteristické víno: Valdizarbe, Tierra Estella, Ribera Alta, Baja Montana a Ribera Baja.

Oblast Penedés – region šumivého vína

Tato oblast se nachází v Katalánsku a pokrývá území provincií Barcelona, Bajo-Penedes a Tarragona.
Dělí se tři podoblasti: Bajo Penedes, Medio Penedes a Alta Penedes. Složení půdy je na celém území prakticky shodné, bohaté na fosfor a draslík, s podílem vápence. Nižší oblasti se vyznačují převážně písčitým podložím, ve výše položených územích převládají vápencové a křídové povrchy, nejvyšší polohy jsou převážně jílové. Podnebí oblasti Penedes je typicky středomořské, léta jsou teplá a zimy mírné. Od chladných větrů ze severu chrání oblast zejména pohoří Sierra de Montserrat.
Zvláštností regionu je velká rozmanitost dílčích mikroklimat, které umožňují růst velmi pestré palety odrůd. Mezi nejčastěji pěstované odrůdy patří Garnacha, Monastrell, Malvasia, Xarello, Macabeo, v Alta Penedes pak najdeme především bílé odrůdy jako Parellada či Riesling. Penedes je rovněž zemí vína „Cava“, jediného španělského šumivého vína s klasifikací DO.

Vinařská oblast Ribera del Duero

Ribera del Duero se rozkládá v širokém údolí řeky Duero a pyšní se velmi starou vinařskou tradicí. V oblasti panuje poměrně drsné kontinentální klima, dlouhá a suchá léta a tvrdé, mrazivé zimy. Díky těmto podmínkám se zde však rodí skvělá koncentrovaná červená vína. Region Ribera del Duero je 115 km dlouhý a 35 km široký pás, s podložím složeným z jemných usazenin jílového nebo hlinitého písku, prorostlý křídovými a vápencovými vrstvami. Nadmořská výška celé oblasti se pohybuje mezi 750 – 900 metry. Ribera del Duero je od roku 1982 Královským dekretem vyhlášena za DO (Denominacion de Origen). Nejrozšířenější odrůdou v této oblasti je Tinto Fino neboli Tempranillo, v menším rozsahu je pěstován Cabernet Sauvignon a Merlot, dále pak Malbec, Garnacha a Albillo. Nejslavnějším a kdysi i nejdražším vínem regionu je Vega Sicilia. Oblíbil si je dokonce i jeden z členů britské královské rodiny, Princ Charles.

Priorat

V pohoří Serra de Montsant, kde krajinu v létě spaluje sluneční žár a všude voní rozličné koření, vystavěli ve dvanáctém století kartuziánští mniši klášter Scala Dei a začali v jeho okolí pěstovat vinnou révu. Tak kdysi počalo vinařské umění v oblasti Priorat. Tento region leží na jihozápadě španělského Katalánska, mezi řekami Siurana a Montsant. Pohoří je sopečného původu, které dává vynikající podmínky pro pěstování hroznů. Především díky černé a červené břidlici s částečkami slídy mají silné kořeny révy dostatek výživy i minerálů. Vládne zde extrémní klima.Léta jsou dlouhá, horká a suchá, zatímco zimy jsou na španělské poměry dost chladné a časté jsou i mrazivé severní větry. Vinice rostou na svazích a na terasách, ve výšce mezi 100 m až 700 m nad mořem. Tradiční odrůdou, pěstovanou v Prioratu, je červená Garnacha Tinta. Najdeme ji snad ve všech starších vinohradech. Rozšířené jsou rovněž Garnacha Peluda, Carinena, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah . Bílé odrůdy jsou méně časté, k těm běžným v tomto regionu patří Garnacha Blanca, Macabeo, Pedro Ximénez a Chenin. Ačkoliv je Priorat rozlohou oblast poměrně malá, dává jedny z nejlépe hodnocených španělských vín.

Klasifikace španělských vín

  • Joven - Mladá vína specifická svěžestí a ovocností. Jsou uvedena na trh obvykle hned v prvním roce po sklizni. Nejsou vhodná pro archivaci například stejně jako naše Svatomartinské. Postupem času se totiž vytrácí svěžest.

  • Crianza - Označení pro vybrané odrůdy vín zrajících určitou dobu v sudech barricas. Zrání u červeného vína je stanoveno minimálně šest měsíců a na trh jsou uvedena po dosáhnutí dvou let. U bílých a růžových odrůd je lhůta zraní v sudu také šest měsíců, ale na trh jsou uvedena o rok dříve. Je důležitě ještě zmínit, že v období po dozrání v sudu a před uvedením na trh musí ještě víno zrát v láhvi.

  • Reserva - Vína vhodná pro archivaci. Červené odrůdy musí zrát minimálně rok v sudu a na trh přichází, když dosáhnou tří let. U bílých a růžových odrůd je délka zraní v sudu šest měsíců a uvedeny jsou na trh po dosažení dvou let věku. Také zde je období zrání v lahvích.

  • Grand Reserva - Výběrová vína, která se vyrábí jen v těch nejkvalitnějších ročnících. Červené odrůdy si vyžadují nejméně pět let zrání: tři roky v sudu, dva v láhvi. Bílé a růžově čtyři roky, z toho minimálně šest měsíců v sudu. Vino de Mesa (VdM) – jedná se o stolní vína a jsou rozdělena pouze na červené a bílé víno: neuvádí se u nich odrůda. Neznamená to snad, že by musela postrádat kvalitu. Patří, sem totiž i vína, která se produkují na vinicích o malé rozloze.

  • Vino de Mesa de… (VdMde…) - vyšší „podkategorie“ (VdM), u které se uvádí i původ.

  • Vinos de la Tierra (VdlT) - označení podobné francouzskému Vin de Pays. Víno má specifické vlastnosti charakteristické jen pro region, v němž bylo vypěstováno. Musí mít dostatečnou kvalitu, i když u nich není tak přísná kontrola jako u D. O.

  • D.O. (Denominazión de Origien) - obdobné označení jako francouzské AOC nebo italské DOC. Regiony nesoucí toto označení mají své specifické pečeti, které zaručují vysokou kvalitu vína.

  • DOCa/DOQ (Denominacion de origen Calificada) - víno disponující velmi vysokou kvalitou. Každá láhev je na zadní straně očíslována a třicet území, která spadají do této kategorie, má přísně kontrolovanou produkci. Označení je podobné italskému Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG). Prvním regionem patřícím do této kategorie byla Rioja v roce 1991.